Podmladite moždane vijuge15.04.2016.

Podmladite moždane vijuge

Mozak je organ koji nikada ne odmara. Čak ni onda kada spavamo. Baš zbog toga što je neumoran, treba ga držati u dobroj formi. 
 
Prvi preduslov za čiste misli je da živite zdravim životom. Za očuvanje vitalnih moždanih funkcija važna je ishrana I sam stil života. Potrebno je i više vremena provoditi na svežem vazduhu i biti fizički aktivan. To pre svega podrazumeva unos vitamina kompleksa B, kalcijuma i magnezijuma. Preporuka je i da sa godinama unosimo manje ugljenih hidrata, a više svežeg voća i povrća.

Pored pridržavanja opštih smernica zdravog života, mozgu je potreban I trening. Najbolji način da vaš mozak ostane u dobroj formi je da rešavate zadatke, asocijacije i mozgalice, što će vas ujedno i zabaviti. 

Dobar san je jedan od glavnih preduslova da mozak pravilno funkcioniše. To je zapravo jedini period kada mozak manje radi, jer se i tokom sna određeni procesi i dalje odvijaju u njemu. Takođe, kvalitetan san očuvaće pamćenje i poboljšati koncentarciju.

Naučno je dokazano da čitanje knjiga utiče na pamćenje. Prema stavu stručnjaka kad čovek pročita reč „drvo“, kroz njegov um u nekoliko stotinki sekunde prolete sećanja na sve drveće koje je video. Smatra se i da ovakva vrsta umne aktivnosti u određenoj meri štiti mozak od Alchajmerove bolesti i drugih oblika demencije.

Osim telu, vežbanje pomaže I moždanim vijugama. Vežbanje smanjuje nivo hormona stresa kortizola koji, kada je povišen, može da smanji hipokampus, deo mozga odgovoran za pamćenje i učenje.

Za mozak, odmor predstavlja drugačija aktivnost od one na koju smo smo upućeni tokom radnog dana. Ukoliko se bavite intelekualnim radom, vašim moždanim ćelijama prijaće neka suprotna aktivnost. Na taj način aktiviraju se različiti centri u mozgu, a samim tim čuva njegova vitalnost.

Američki psiholozi tvrde da pamćenje možete poboljšati stiskanjem šaka. Stisnuta desna šaka na 90 sekundi pomaže u formiranju memorije, a isti pokret levom šakom pomaže u njenom prizivanju, tvrde naučnici. 

A kako loša ishrana utiče na našu psihu pročitajte ovde.