Mala škola minerala (3. deo)04.10.2015.

Mala škola minerala (3. deo)

U prethodna dva dela „Male škole minerala“ pisali smo o kalcijumu, gvožđu, magnezijumu, cinku, jodu i kalijumu. Kako je broj minerala u prirodi velik, predstavili smo samo jedne od osnovnih elemenata koji su zaslužni za pravilan razvoj organizma. Ono što bi još mogli da naglasimo je da nivo zastupljenosti minarala u organizmu ne govori o njihovom značaju. Tako, sumpora, kalcijuma i fosfora ima neuporedivo više nego hroma ili gvožđa, ali bez minimalnog unosa ovih minerala, telo ne bi moglo da funkcioniše. 
 
Sumpor

Posle kalcijuma i fosfora, sumpor je najzastupljeniji mineral u ljudskom organizmu. Sastavni deo je amino-kiselina i nalazi se u svakoj ćeliji. Zahvaljujući prisustvu u keratinu, ovaj mineral zaslužan je za lep i zdrav izgled kose, kože i noktiju. Značajna uloga mu je u proizvodnji kolagena, koji se nalazi u vezivnom tkivu kože, čineći je elastičnom. Veliku ulogu ima i u čišćenju tela od toksina i ublažavanju simptoma starenja. 

Izvor sumpora su namirnice bogate proteinima. Ima ga u živinskom mesu, ribi, jajima, mahunarkama i mleku, zatim kelju, kupusu, belom luku, algama i orašastim plodovima. Vegetarijanci bi trebalo da obrate posebnu pažnju o unosu dovoljne količine natrijuma, ukoliko je njihova ishrana bazirana na namirnicama slabijeg proteinskog sadržaja. 

Nedostatak sumpora jako retko se javlja, jer se kroz ishranu unosi sasvim dovoljna količina. Međutim, ukoliko dođe do njegovog nedostaka, simptomi su bolovi u mišićima, kožni problemi, nervni poremećaji, artritis, peroblemi sa cirkulacijom, zatvor i infekcije. 

Natrijum

Natrijuma ima u većini hranljivih namirnica i dnevne potrebe za ovim mineralom prilično su male. Ako se, pak, prevelika količina unosi, vremenom se može povećati rizik od moždanog udara i visokog krvnog pritiska i pojave kamena u bubregu. Zajedno sa kalijumom predstavlja elektrolit, pa time pomaže u kontroli elektronskog naboja među ćelijama, zahvaljući kojima ljudska čula pravilno funkcionišu.

Natrijuma najviše ima u kostima, glavni sastojak je krvne plazme i oko 60 procenata se nalazi u tečnosti oko ćelija.  Telu pomaže da da održi pravilnu cirkulaciju krvi i zajedno sa kalijumom čuva pH vrednost u krvi. 

Najbogatiji i najpristupačniji izvor natrijuma u ishrani je obična kuhinjska so ― natrijum-hlorid. Velike količine natrijuma se nalaze u većini  konzervirane hrane i unapred pripremljenim jelima. Niži nivo natrijuma prisutan je u mnogim namirnicama kao što su meso, piletina, riba, plodovi mora, jaja, orašasto voće, šargarepa, karfiol, celer i mleko. 

Telo gubi natrijum svakog dana, putem znojenja i urina. Ozbiljni gubici natrujuma mogu doći usled prekomernog povraćanja ili dijareje. Simptomi nedostatka natrijuma najčešće se manifestuju kao grčevi i slabost mišića, vrtoglavica, slaba koncentracija i mučnina. 

Fosfor

Fosfor je mineral koji pripada grupi makroelemenata, i najveća količina fosfora nalazi se u zubima i kostima. Iako većina ljudi misli da je za pravilan razvoj kostiju i njihovo održavanje odgovoran mineral kalcijum, on ovaj zadatak obavlja zajedno sa fosforom. Njegova naredna važna uloga je u procesu proizvodnje kolagena. Fosfolipidi, koji je sastavljen od fosfora ujedinjenog sa masnom kiselinom, nalazi se unutar ćeliskih membrana. Pošto je i rastvorljiv u vodi i u mastima, fosfolipidi su ono što omogućava nutritijentima da prođu kroz ćelijsku membranu.Telu je potreban fosfor da bi se napravio licitin, koji je sastavni deo žuči. On takođe deluje preventivno na razvoj ciroze, jer je sastavni deo masnih kiselina koje se nalaze u jetri. Vitamini A D, E i K koji su rastvorljivi u mastima, ne mogu obavljati svoj posao ako nije prisutan fosfor. 

Dobri izvori fosfora nalaze se u istoj hrani u kojoj se nalazi i kalcijum. Mleko, tvrdi sir, jogurt, jaja, konzervirana riba, piletina, crveno meso, orasi, badem, žitarice celog zrna, pšenične klice i seme bundeve su veoma dobri izvori fosfora.

Kao i kod nedostatka klacijuma, i nedostatak fosfora može prouzrokovati probleme sa kostima kao što su rahitis, osteporoza, ukčeni zglobovi i u bolovi u kostima, kao i razdražljivost, osetljivu kožu, stres, umor i slabe zube.