Rešite se stresa na poslu18.10.2015.

Rešite se stresa na poslu

Retke su one osobe koje na svom radnom mestu ne dolaze u dodir sa stresnim situacijama i okidačima stresa. Većini je to bukvalno „u opisu posla“. Stres na poslu se ne može izbeći, ali postoji mnogo načina kako da se on ublaži i drži pod kontrolom. S druge strane, treba istaći i da je mala količina stresa potrebna, jer nas pokreće da budemo fokusiraniji, brži i odgovorniji. 
 
Prema mnogim istraživanjima tri glavna okidača stresnih situacoja na poslu su loši međukolegijalni odnosi, previše obaveza uz premalo resursa i strah za budućnost. Na mnoge stvari u vašem radnom okruženju nažalost nećete moći da utičete, ali ono od čega biste mogli krenuti je samokontrola, odnosno kontrolisanje vlastitih reakcija i razvijanje emocionalne inteligencije. Ukoliko naučite da se nosite sa stresom na poslu, useh je više nego zagarantovan. Osim što ćete sebe držati u „pozitivnim toku“, takođe ćete isto tako uticati i na kolege. Nikako nemojte biti jedna od onih osoba koje „upijaju“ tuđi stres. 

Osobe koje se teško nose sa stresom na poslu često bivaju jako nervozne, povučene, bez samopouzdanja. Posao sve teže obavljaju, gube produktivnost, pa samim tim postaju i nezadovoljni poslom. Ali, ono što je alarmantnije, ignorisanje znakova stresa na poslu na duže straze, može dovesti do psiho-fizičkih zdravstvenih problema. 

Kao što smo na početku pomenuli, sukobi sa kolegama jedan su od najčešćih izvora stresa. Ovakve situacija najbolje je rešavati radeći na mirnom i konstruktivnom rešavanju problema i uvek se držati tekućih tema i nikako ne povlačiti situacije iz prošlosti. 

Ukoliko je u pitanju preveliki broj zadataka, najbolji način da se izbegne potpuni haos je da se obeveze isplaniraju i dobro organizuju. Na početku je najbolje odraditi teže i neugodne stvari, odrediti priortete i ne zatvrpavati previše raspored. Uvek prihvatajte pomoć drugih i u takvim situacijama budite prilagodljivi i kompromisni, jer postoji mogućnost da kolege neće pratiti vaš stil rada, a posao će na kraju biti urađen.

Nikako ne težite savršenstvu. Potreba da sve odradite perfektno često ima kontraefekat jer se na taj način povećava svakodnevni stres. Takođe, koliko god je to moguće, izbacite negativne  misli i pesimizam.

Zdrava ishrana i dobar san su jedan od najboljih prijatelja u borbi protiv stresa. Tokom dana jedite više puta manje količine obroka. Tako ćete održavati balansiran nivo šećera u krvi, te neće dolaziti do naglih promena raspoloženja. Nikako ne ignorišite značaj dobrog sna, jer ćete tako očuvati emocionalnu ravnotežu i povećati otpornost organizma na stres.