Zdravstveni problemi s jeseni03.11.2015.

Zdravstveni problemi s jeseni

Pad temperature, veća vlažnost vazduha i promenjen režim ishrane utiču na to da s početkom jeseni mnoge osobe pate od oboljenja tipičnih za ovo godišnje doba. Zbog toga je jako važno unapred ojačati organizam i izvršiti njegovu detoksikaciju.
   
Kao što smo već rekli, izmenjena ishrana u jesen u kombinaciji sa stresom, kod mnogih osoba izaziva negativne simptome. Najčešća reakcija su mučnina i „pečenje“ u stomaku, što posebno pogađa osobe koje imaju želudačnih problema. Takođe, u jesen je vlažnost vazduha veća i vazduh je zagađeniji što nikako ne odgovara osobama koje boluju od astme. 

Jesen je jako plodan period i za epidemiju virusnih oboljenja, a sa padavinama, vetrom i hladnoćom, javljaju se i kijavice. Kako stručnjaci savetuju, da biste se zaštitili i na vreme pripremili organizam za zimu, posebno povedite računa o ishrani. Preporučen je povećan unos vitamina C, kao i raznovrsnog voća i povrća. U jela često dodajte beli luk, jer su istraživanja pokazala da enzimi iz belog luka pomažu u ispuštanju serotonina.

U jelovnik treba uvrstiti što više prirodnih antioksidanasa - zelenog povrća i svežeg voća. Klorofil je dobar izbor, jer prirodno uništava toksine. Zeleno lisnato povrće je puno enzima, hranlčjivih manterija, minerala i vitamina.

Biljni čajevi takođe pospešuju celi proces detoksikacije i sprečavanja nastanka jesenjih bolesti. Najbolji način da upoznate moć prirodnih organskih čajeva je da pijete organski zeleni čaj. Možete ga kombinovati i s limunom, koji je izuzetno bogat vitaminom C. Zašećerene napitke i kofein treba izbegavati i pojačati unos vode.

Osnovna higijena je jako važna u sprečavanju širenja mogućih bolesti, pa se tako preporučuje što češće pranje ruku. I na kraju, jesen nije samo bolest, već i nosilac mnogih blagodeti. Stoga, držite se saveta stručnjaka i lekara i uživajte u ovom zlatnom godišnjem dobu na najbolji način.