Ove namirnice izbegavajte u širokom luku30.05.2015.

Ove namirnice izbegavajte u širokom luku

Svi nutricionisti i dijetetičari slažu se u potpunosti u jednom. Postoji lista namirnica koje nikako ne bismo smeli da konzumiramo, a na samom vrhu nalazi se industrijski prerađeno meso. Pre svega, viršle i paštete. Ovi proizvodi nepoželjni su u ishrani, jer industrijski prerađena hrana uglavnom ne poseduje nikakve nutritivne vrednosti, a pritom i jako loše utiče na zdravlje. 

Industrijske prerađevine pune su masnoća, sadrže 50 odsto više konzervansa i povećanu koncentraciju soli. Kako bi se ta slanost maskirala, pribegava se i dodavanju dekstroze, a ta kombinacija izuzetan je naprijatelj zdravlja. Takođe, imaju dosta veštačkih boja, koje organizam ne može lako da preradi. 

Najčešće posledice na zdravlje ljudi su začepljenje arterija, kardiovaskularne bolesti, povećanje rizika od moždanog i srčanog udara i tumora. Svakodnevno konzumiranje preduslov je za nastanak gojaznosti, artritisa, celulita, deformacija na koži i opadanja kose. Istraživanja su išla korak dalje i dokazala sponu između nekvalitetne ishrane i pojačanog umora, depresije i uopšteno lošeg raspoloženja. 

Paštete i viršle koje su zastupljene na našem tržištu prave se od otpadaka, tzv. mahanički otkoštanog mesa (MOM), uglavnom od vezivnih tkiva, kožice, leđa, karlice. Pojedini proizvođači u prerađevine dodaju aditive i emulgatore, koji su u nekim evropskim zemljama zabranjeni za ishranu pasa i mačaka. Često se dešava da i meso kojem je istekao rok trajanja odlazi upravo u ova dva proizvoda.   

Pojasnićemo vam detaljnije proces nastanka ova dva proizvoda:

Da bi se pašteta napravila, najčešće se koristi meso najlošije, treće kategorije u koje spadaju hrskavice, kosti, papci i kožice. Više od polovine čine voda, skrob, so, hemijski dodaci, dok mesa ima tek do maksimalno 30 odsto. Paštete u crevu bi posebno trebalo izbagavati jer su one lošije od konzerviranih. 

Prvi korak u pravljenju viršli je da se meso najlošijeg kvaliteta, kao što su creva, žile, hrskavice, kosti, koža, iznutrice i masnoća samelju i zatim im se dodaje soja, skrob, začini, dosta soli, voda i konzervasni kako bi proizvod bio dugotrajniji. 

Koje se sve štetne materija nalaze u ova dva proizvoda?

Pre svega, natrijum-nitrit, kojeg stručnjaci povezuju s povećanim rizikom od raka, a može da prouzrokuje probleme sa srcem.

Aditiv karagenan spada u grupu najopasnijih. Uglavnom se dodaje suhomesnatim proizvodima da bi vezao što više vode kako bi bili teži. Kako naučnici tvrde, potencijalni je izazivač raka debelog creva.

Mononatrijum glutaminat ili „ukusni otrov“, kako mu samo ime kaže, dodaje se gotovim proizvodima da bi se postigao bolji ukus, i skoro da ne postoji proizvod koji ga ne sadrži. Posledice su poremećen rad hormona, nagle promene krvnog pritiska, učestale glavobolje a kod dece može dovesti i do hiperaktivnosti. 

Transmasne kiseline ili veštačke masti, koje se dodaju prerađenoj hrani kako bi se produžio rok trajanja, zakrčuju rad aterija i povećavaju rizik od srčanih oboljenja i moždanog udara.

Tako da, ukoliko želite da živite zdrav život, da imate dovoljno elana i energije, sa što manjom upotrebom lekova, razmislite dobro o uklanjanju ovih namirnica sa vašeg stola.