Kineski biološki sat - kazaljke za zdravlje12.03.2016.

Kineski biološki sat - kazaljke za zdravlje

U nameri da otkriju stanje svakog organa u ljudskom telu, tradicionalna kineska medicina i ajuverda smatraju kineski biološki sat nepogrešivim. Šta je u stvari kineski biološki sat? On, pre svega, pokazuje koliko dobro funkcionišu energetski meridijani u telu i koji organ ima probleme u svom redovnom samoodržavanju. Dakle, pokazuje intervale po kojima energija cirkuliše kroz delove tela. Energije je svaka dva sata u danu najjača u određenom delu tela. Na ovaj način može se utvrditi od čega boluje pacijent.

Kako biste otkrili prednosti ovakvog vida prevencije i lečenja, trebalo bi u toku dana da pratite biološki sat i zapisujete kada se pojavljuju tegobe, poput bolova, umora i slično. Da bismo vam olakšali “gledanje na sat”, predstavljamo vam tabelu vremena za popravku.

 

Naime, dvosatni period u tabeli je vreme koje se u kineskoj medicini naziva "vreme za popravku". Tada navedeni organ "popravlja" sva sitna oštećenja koja je eventualno imao u prethodnom ciklusu.

Posmatrajući kroz primer, ako osećate tegobe koje se ponavljaju u vremenu od 3 do 5 sati ujutru, treba obratiti pažnju na rad pluća jer je to "vreme popravke" ovog organa. 

 

Tabela vremena maksimalnih funkcija

Od 1 do 3 sata - jetra 
Od 3 do 5 sati - pluća 
Od 5 do 7 sati - debelo crevo 
Od 7 do 9 sati - želudac 
Od 9 do 11 sati - slezina, gušterača 
Od 11 do 13 sati - srce 
Od 13 do 15 sati - tanko crevo 
Od 15 do 17 sati - bešika 
Od 17 do 19 sati - bubrezi 
Od 19 do 21 sat - srčana maramica 
Od 21 do 23 sata - trostruki grejač 
Od 23 do 1 sat - žuč 

Tabela vremena minimalnih funkcija

Od 1 do 3 h - tanko crevo 
Od 3 do 5 h - bešika 
Od 5 do 7 h - bubrezi 
Od 7 do 9 h - srčana maramica 
Od 9 do 11 h - trostruki grejač 
Od 11 do 13 h - žuč 
Od 13 do 15 h - jetra 
Od 15 do 17 h - pluća 
Od 17 do 19 h - debelo crevo
Od 19 do 21 h - želudac
Od 21 do 23 h - slezina, gušterača 
Od 23 do 1 h - srce 

Kada je jedan organ na svom vrhuncu energije, odnosno maksimumu funkcija, onda se onaj organ na suprotnoj strani biološkog sata, od 12 sati razlike, nalazi na najnižem energetskom nivou. To znači da ako jedemo kasno uveče, hrana se ne apsorbuje kako treba u tankom crevu, i po tome treba izbegavati određene aktivnosti u vreme kad je energija organa uključenog u tu aktivnost najniža. U vreme maksimalne aktivnosti sve su funkcije pojačane, pa je tada i najbolje vreme za primenu eventualne terapije.