Goji bobice – antioksidansi sa Himalaja21.01.2016.

Goji bobice – antioksidansi sa Himalaja

Goji ili godži bobice – moćno voće sa Himalaja, jedna je od pet najkorisnijih biljaka za zdravlje čoveka. Drvenasta, grmolika biljka sa crvenim plodom koji ima slatkast ukus predstavlja pravu riznicu antioksidanasa. U prošlosti je čak nosila epitet svete biljke jer je bila lek za mnoge bolesti. Često je nazivana i biljka dugovečnosti. Poreklo vode sa Tibeta gde su se koristile još pre 6.000 godine a Evropa ih je upoznala u 18. veku. 
 
Goji bobice obiluju antioksidansima, među kojima se posebno ističu vitamini C, E i B kompleksa, zatim beta karoten, kao i germanijum, za koji je dokazano da ima antikancerogeno dejstvo. U ovim bobicama može se naći i 19 esencijalnih masnih kiselina i amionokiselina i dosta proteina. Zapažena je i njihova uloga u snižavanju krvnog pritiska, pospešuju pravilan rad srca, umiruju nervni sistem i poboljšavaju rad jetre. Na listi oboljena kod kojih su se goji bobice pokazala kao efikasne su i virusne i bakerijske infekcie, leukemija, povišen holesterol, dijabetes i urinarne infekcije. 

Dnevni preporučeni unos goji bobica je do 30 g, a ako se koriste kao lek, mogu se ekonzumirati i u većim količinama. Tradicionalna kineska medicina propagira unos i do 150 g dnevno. 

Ako ne znate na koji način biste mogli da konzumirate goji bobice, donosimo vam dva recepta.

Goji sa jogurtom i ovsenim pahuljicama

Pomešajte goji bobice sa jogurtom i dodajte kašiku ovsenih pahuljica. Ovaj ukusan i veoma zdrav obrok štitiće vas od prehlade i gripa.

Sok od goji bobica

Podjednako zdrav je i sok od goji bobica, koji vam leti može pomoći jer pruža dobru zaštitu od sunca. Za sok vam je potrebno:

•    2 kašike goji bobica
•    3 ml vode 
•    đumbir po ukusu
•    sok od pola limuna
•    malo meda 

Bobice potopite u vodi i držite sat vremena, potom sa ostalim sastojcima izmiksajte u blenderu, dodajte led i napitak je spreman.