Čarobna reiši gljiva protiv najtežih bolesti03.03.2016.

Čarobna reiši gljiva protiv najtežih bolesti

Nauka je potvrdila da je reiši gljiva jedna od najjačih prirodnih boraca protiv raka. Prema kineskoj tradiciji, napitak spravljen od ove pečurke jača imunitet, smanjuje visok krvni pritisak, regeneriše jetru i reguliše nivo šećera u krvi. S ovim se lista tegoba koje reiši leči ne završava. Ona takođe poboljšava rad srca i uništava kancerozne ćelije. Ova zdrava pečurka bogata je vitaminima C, D i B grupe, fosforom i kalcijumom. Ukoliko se do sada niste upoznali sa ovom gljivom, to je zato što je gorka, drvenasta i tvrda, pa zbog toga nema primenu u kulinarstvu već se isključivo koristi kao lek. 
 
Zbog čega se reiši gljiva preporučuje kod najtežih bolesti? Pre svega, zahvaljujući svojim antitumorskim jedinjenjima, pokreće imuno-biološke reakcije organizma, odnosno jača imunološke funkcije organizma, zaustavlja razvoj ćelija tumora ili ih modifikuje kako bi ih odbrambeni sistem organizma lakše prepoznao i uništio. Gljiva reiši može da se koristi i tokom hemoterapije i zračenja jer ublažava neželjene efekte. 

 

Kako se reiši koristi? Sušeni listići reiši gljive mogu se kuvati dva puta, a ukoliko je u pitanju lečenje ozbiljnijih oboljenja drugo kuvanje se ne preporučuje. Gorak ukus nekim osobama može smetati, pa se zato savetuje u početku mala doza dok se ne pronađe prava mera.

Prema savetima kineske tradicionalne medicine, najbolje je da napravite čaj od tri do pet grama sušenih listića dnevno za održavanje dobrog zdravlja ili od 10 do 12 g u slučaju ozbiljnijih oboljenja. Za spremanje reiši čaja propisanu količinu listića ili reiši praha potopiti u vodu, vodeći računa o meri - decilitar vode na gram gljive i ostaviti da odstoji preko noći. Sutradan kuvati na laganoj temperaturi oko pola sata i piti u gutljajima tokom dana. Preporučljivo je i nacediti malo soka od limuna zbog bolje apsorpcije sastojaka. Napitak se može konzumirati naredna tri dana, nikako duže, čuva se u frižideru i uvek se malo zagreje pre konzumiranja. Pije se pre jela, osim u slučaju stomačnih tegoba kada se uzima posle obroka. Da bi se ublažio gorak ukus, može se zasladiti medom, nikako šećerom.

Takođe je delotvoran i tonik koji se priprema tako što se 15 g sušenih listića ili praha sipa u vino ili neko žestoko alkoholno piće i ostavi da odstoji od tri do pet meseci na mračnom mestu, a potom se tonik procedi i pije do čašica na dan.