Beli luk – prirodna alternativa antibioticima29.04.2015.

Beli luk – prirodna alternativa antibioticima

Beli luk je hiljadama godina najčešće korišćeno povrće u tradicionalnoj medicini. Njegovu upotrebu kao prirodnog leka za mnoge bolesti, preporučivao je još pre nove ere i “otac medicine” Hipokrat. U 19. veku, čuveni naučnik Luj Paster je u svojim istraživanjima potvrdio da beli luk poseduje antibakterijska, antivirusna i antigljivična svojstva, zahvaljujući svom najbitinijem sastojku, alicinu. Dugo je kroz istoriju korišćen kao lek protiv infekcija, mnogo pre pronalaska antibiotika. Sadrži oko 200 biološko aktivnih jedinjenja, a većina njih ima važnu ulogu u prevenciji mnogih bolesti. Izuzetno je bogat minaralima, sumporom, gvožđem, ugljenim hidratima, vitaminima A i C, kao i vitaminima grupe B. Takođe je dobar antioksidans. 

 

 

Od čega nas sve beli luk štiti?

  • Njegove organske komponente deluju preventivno na maligne bolesti. U stručnim časopisima Journal of National Cancer Institute i Cacinogenesis objavljeni su rezultati naučnog istraživanja koji su potvrdili antikancerogeno dejstvo belog luka
  • Aminokiseline iz belog luka umanjuju loš holesterol u krvi (LDL), a povećavaju koncentraciju dobrog holesterola (HDL) i triglicerida
  • Ima pozitivan uticaj na proširenje krvnih sudova, pogotovo perifernih krvnih sudova, pa tako ublažava simptome glavobolje 
  •  Podstiče rad jetre, bubrega i prostate
  •  Adenozin iz belog luka sprečava zgrušavanje krvi
  •  Delotvoran je kod lečenja gripa i bronhitisa 
  •  Beli luk se koristi za oslobađanje od dečijih glista
  •  Pozitivno deluje kod gljivičnih oboljenja i herpesa
  •  Umanjuje krvni pritisak za 5 do 10%
  •  Poboljšava varenje i rad želuca

 

Kako i koliko ga je najbolje jesti?

Kao bi se iskoristio maksimalni lekoviti potencijal ovog čudotvornog povrća, pre unošenja u organizam, najbolje je zgnječiti ga ili sitno naseckati. To utiče na oslobađanje posebnih enzima, koji pretvaraju alin u alicin, koji je, kako smo već pomenuli, glavni “krivac” zašto je beli luk tako zdrav. Alicin je takođe zaslužan i za specifičan miris belog luka. Da bi se oslobodila maksimalana količina alicina, ostavite ga da tako pripremljen odstoji pet minuta, pa ga nakon toga pojedite u sirovom stanju ili termički obrađenog. Dnevna preporučena doza je od dva do četiri grama (otprilike jedan čen) ako ga jedete sirovog. Ukoliko se jede kuvan, potrebno je dnevno unositi barem četiri čena kako bi se preporučena doza nadomestila. 

Prva pomoć u kriznim situacijama

Beli luk pomaže kod zubobolje, jer ima svojstva analgetika i anestetika. Stavite komad zgnječenog belog luka na bolni zub, da biste dobili trenutno olakšanje. 
Zbog svojih antimikrobnih svojstava, bijeli luk je odlično sredstvo protiv bradavica i drugih kožnih problema. Svaki dan pre spavanja trljajte bradavicu sa odrezanom stranom belog luka. 
Kod ublažavanja simptoma astme, odličan je saveznik. Skuvajte tri čena belog luka u čaši mleka i pijte svako veče.  
Ako beli luk nanesemo na ranu, ona brže zarasta. 

Ko treba da ga izbegava? 

Prvenstveno osobe koje koriste lekove za razređivanje krvi, jer beli luk podstiče zgrušnjavanje krvi. Takođe, ne preporučuje se osobama sa osetljivim želudcem, kao ni njegovo konzumiranje pred operaciju.