Jela koja morate probati pre smrti29.04.2015.

Jela koja morate probati pre smrti

Putovanja su izvor sreće, radosti i zadovoljstva, neprocenjivo bogatstvo, takoreći melam za dušu i telo. Ali, ako zaista želite da upoznate kulturu zemlje koju ste posetili ili nameravate da posetite, onda obavezno upoznajte čari njene tradicionalne kuhinje. 

Predstavljamo vam 12 internacionalnih jela koja su tipična i pravi dragulj svoje zemlje, i naravno veoma ukusna. 

Keso elado, Peru

Bukvalni prevod naziva ove poslastice je „sladoled od sira“, ali bez sira u njemu. Ime potiče od tradicionalnog načina pripreme, jer sladoled više liči na kockice sira, nego na klasični sladoled koji se jede kašikom. Pravi se od slatkog mleka, sa malo kokosa ili cimeta. Podseća na smrznuti sutlijaš.

Prolećne rolnice, Kina

Prolećne rolnice tipične su za azijsku kuhinju. Najpoznatije su nem nuong cuon, grilovane svinjske kobasice u pirinčanom papiru u kombinaciji sa zelenom salatom, krastavcem, šargarepom, dajkonom (japanska bela repa) i nanom. Služe se u specijalnom sosu, koji je obično tajna. Druga varijanta, chao tom cuon, koristi iste osnovne sastojke, ali sa škampima umesto svinjetine. Najbolje ih je jesti rano ujutru ili kasno uveče.

Ćevapi, zemlje Balkana

Zavisno u kojoj zemlji Balkana se nalazite, vrsta mesa koja se koristi za pripremu ćevapčića je obično svinjetina, jagnjetina ili govedina ili njihova kombinacija. Spremaju se sa crnim i belim lukom i onda se griluju, kuvaju ili prže. Obično se služe uz domaći hleb i kajmak. 

Njoke, Urugvaj

Ukoliko niste bili u Urugvaju 29. u mesecu, onda sigurno ne znate za Dan njoka. Ovaj običaj da se njoke jedu tog dana u mesecu je iz razloga što tada većina ljudi ostane bez novca. Kombinacija krompira, brašna i jaja, od kojih senjoke pravedobar je prijatelj budžeta. Interesantan običaj je  i da se stavi malo novca ispod tanjira iz kojeg se jede, jer to privlači sreću i prosperitet za naredni mesec. 

Meze, Bliski Istok i Mediteran

Zavisno u kom delu regiona se nalazite, tanjir mezea može sadržati mnogo domaćih jela, uključujući labne (vrsta sira koji se dobija ceđenjem jogurta), babaganuš (namaz od paradajza), muhamara (namaz od belog luka, soka od limuna i maslinovog ulja), tabule (salata od bulgura, sitno seckanog peršuna, nane, paradajza, praziluka, soka od limuna i maslimovog ulja).

Putin, Kanada

Putin je kanadsko nacionalno jelo, koje je prvi put napravljeno u Kvebeku.Kombinacija je pomfrita i topljenog sira, prelivena braon sosom od pečenja. Na ovu verziju mogu se dodati i drugi sastojici, poput goveđeg, jagnjećeg i svinjskog mesa, plodova mora, kavijara ili tartufa. Ovo jelo veoma je kaloričmo. 

Kompleto, Čile

Čile je jedan od tri najveća proizvođača avokada u svetu. Ukoliko želite da osetite savršen ukus avokada, probajte kompleto. To je vrsta hot-doga prelivena  kremom od avokada, paradajza, kiselim kupusom, čili sosa i sira. 

Čurosi, Španija

Ukusni duguljasti hrskavi uštipci, preliveni šećerom i umočeni u toplu čokoladu, prava su poslastica, koju većina Španaca jede za doručak. 

Rolnice od jastoga, SAD

Rolnice od jastogasluže se tako što kiflu za hot dog, koja je premazana tankim slojem putera, napunite mesom jastoga. Mogu se dodati kockice celera, praziluk, majonez, sok od limuna, so i biber, a kao prilog pomfrit i kiseli krastavčići.  

Sag Paner, Indija

Jelo od spanaća, komada paner sira i začina idealno je vegetarijansko jelo tipično za Indiju. Paner sir je jedinstven i svestran mlečni proizvod i najsličniji je tofu siru. 

Ktefa, Maroko

Tradicionalni slatkiš ktefa sadrži bademe i med, sa neizostavnom aromom narandže.  Hrskavo i slojevito, preliveno zaslađenim bademima i kremom od vanile. 

Meso od kengura, Australija

Upotreba mesa kengura u ishrani datira još od Aboridžina. Bogato je proteinima, i ima mali procenat masti. Pripremase kao i ostala mesa, a najbolji ukus se postiže ako je srednje kuvano.Kengurovo meso je popularno u mnogim zemljama, ali u Australiji ta životinja je nacionalni simbol i njeno korišćenje u ishrani doživljava se kao vrlo kontroverzno.