Deset užitaka koje ne smete propustiti u Italiji20.12.2015.

Deset užitaka koje ne smete propustiti u Italiji

Novogodišnji i božićni praznici su na pragu i pravo vreme je da sebe i svoje najdraže obradujete jednim divnim putovanjem. Ukoliko je vaša destinacija Italija, onda se pripremite na raj u svakom pogledu. Jer, Italija nije bez razloga jedna od najomiljenijih turističkih destinacija širom sveta. Sinonim bogate istorije i kulture, arhitekture koje ostavlja bez daha, umetnosti, mode, šopinga i povrh svega spektakularnoj kuhinji, na prvi pogled će vas zavesti. 

Italijanska kuhinja je pre svega ljubav i inspiracija. Svako jelo se priprema s posebnom pažnjom, u svakom jelu se uživa na poseban način i to je ono na čemu svi zavide Italijanima. Da biste probali sva jela koja Italijane čini tako ponosnim, trebaće vam dosta vremena.   Stoga smo za vas izdvojili deset užitaka, koja nikako ne biste smeli propustiti dok ste u Bel Paese ili prelepoj zemlji, kako je Italijani zovu. 

Rižoto

Ukoliko želite da u italijanskoj kuhinji uživate na pravi način, rižoto ne smete propusiti ni po koju cenu. Spravljanje ovog savršeno kremastog jelo od pirinča spada u red umetnosti, a oko same pripreme se vode polemike na planetarnom nivou. Osnova jela je pirinač kratkog zrna – arborio, zatim tu je povrće, ekstra devičansko maslinovo ulje, parmezan i maslac, a po želji i meso i morski plodovi. 

Pica margarita 

Svakako najpoznatija na planeti, margarita je kraljica među picama. Kao i sve ostalo u Italiji, tako i ona ima interesantnu priču koja je prati. Kraljica Margarita saznala je da se Italijom širi novo jelo zvano pica i poželelela je isto na svom dvoru. Samo za nju napravljeno je nešto posebno, pia u bojama italijanske zastave. Origano, paradajz i mocarela, neizostavni sastojci ove pice.  

 
 

                              Rimski obrok

Često poznata i kao „turistički meni“ ova prava gozba odvija se u četiri ili pet nastavaka. Počinje se sa antipasto (predjelo), koje se obično sastoji od pet jela, zatim sledi prvo jelo (primo piatto) s ponudom raznih vrsta jela od testenine ili pirinča, nakon toga sledi secondo piatto koje se sastoji od mesa ili ribe uz prilog od povrća, zatim dolazi desert (dolce) i  najčešće kafa (espresso).

Tiramisu

Jedna od najpopularnijih italijanskih poslastica, prvi izbor svakog pravog hedoniste je tiramisu. Naziv ovog poznatog kolača prevedeno s venecijanskog dijalekta znači „podigni me“, a kurtizane su ga jele kako bi im dao snagu. Postoji više različitih stilova pripreme, ali ono bez čega tiramisu nije pravi italijanski tiramisu je maskarpone, kafa, amareto i keks. 

 

 Pasta karbonara

Karbonara je jelo poreklom iz talijanske regije Lacio. Postoje dve varijante porekla ovog naziva. Prva po karbonarima, vrsti rudara i druga, po prepečenoj pančeti. Bez obzira na poreklo, karbonara je uvek ista – pančeta, sir i jaja, a izbor vrste paste je na vama.  

Ravioli

Ravioli su najpoznatije italijansko punjeno testo. Mogu biti pravougaonog, okruglog ili trouglastog oblika. Prave se od testa za rezance i punjeni su različitim nadevima, od mesa, povrća, ribe ili sira. Ukoliko ste bili u Italiji, a niste probali raviole, to vam je kao i da niste bili. Navodno su ravioli nastali još u Rimsko doba, ali se tradicionalnim nazivaju od povratka Marka Pola iz Kine. Najpoznatiji su sa spanaćem i rikotom. 

Pršuta

Ukoliko ste ljubitelj tankih slajseva mesa, znajte da je pršuta Italijanima omiljena, bilo da je umešana u pasti ili obmotana oko sira ili dinje. U Italiji se najviše konzumiraju dve vrste svinjske pršute - prosciutto crudo i prosciutto cotto. Crudo je sušena pršuta dok je cotto kuvana. 

 
Njoke

Njoke su italijanska testenina koja se pravi od krompirovog testa. Veoma su ukusne i slažu se sa raznim sosevima i povrćem. Ovi vazdušni valjušci osnova su italijanske kuhinje, poslužuju se uz četiri vrste sira, spanać, morske plodove a naša preporuka su njoke sa parmezanom i bosiljkom. 

Đelato

U Italiji se ne zna da li ima više poslastičarnica koje služe ovaj čuveni sldoled, ili ukusa koji ga prate. Ovo blaženstvo za sva čula ima mekšu teksturu od klasičnog sladoleda na koji smo navikli. Južna Italija je centar sladoleda bez mleka, takozvanih sorbea, dok su u Severnoj Italiji tipični mlečni sladoledi. Da je spravljanje đelata prava nauka i posebno umeće, dokazuje i postojanje "Đelato univerziteta" u blizini Bolonje, kroz koji godišnje prođe više hiljada studenata. 

Espreso

Svaka nacija ima svoje "male tajne" u pripremi kafe, ali Italija je korak ispred svih.  U zemlji espreso kafe, ovaj napitak se priprema na čak trideset načina. Svaka regija ima svoj stil ispijanja kafe, sa manje ili više mleka ili šlaga. U kulturi zvanoj espreso vlada „minimalizam“ – služi se u malim šoljicama i pije se brzo. Ukoliko želite da espreso popijete kao pravi Italijan, po bontonu, popićete ga iz dva gutljaja. Za one koji bi da „kafenišu“ tu je produženi espreso, kojem se dodaje malo veća količina vode ili mleka.