Tri treninga protiv prazničnih kalorija05.01.2016.

Tri treninga protiv prazničnih kalorija

Praznici su vreme hedonizma i gastronomskih užitaka. Na bogatoj trpezi zdrave i niskokalorične namirnice ostavljene su u drugom planu, mada praznično raspoloženje treba da prati opuštanje u svakom pogledu, pa tako i u pogledu ishrane, a samim tim i prekomernog unošenja kalorija. Ipak, i tokom dana potpune relaksacije ne zaboravite i na vežbanje. 
 
Određenim vežbama možete znatno ubrzati sagorevanje nagomilanih kalorija i tako napraviti balans u organizmu i na efikasan način pospešiti potrošnju energije. Predstavljamo vam tri načina, prema mišljenju vrhunskih flitnes stručnjaka, kako da vaš redovan trening pretvorite u pravu mašinu za sagorevanje kalorija.

 

 

Vežbajte u serijama

Za koji god vid vežbi da se odlučite, izvodite ih u serijama i u kratkim pauzama između njih, kako biste povećali metaboličku potrošnju. Pripremite se za svaku vežbu posebno u određenom nizu ili krugu tako da što brže i jednostavnije pređete na novu vežbu. Vremenski interval treba da bude 20-40 sekundi a broj ponavljanja 10-20 za svaku vežbu. Nakon završetka jedne, odmah pređite na seriju druge vežbe sa što kraćom pauzom između njih. Nakon čitavog kruga napravite pauzu od dva minuta pa ponovite krug.

Pređite na super serije

Vežbanje u superserijama je efikasna metoda za potrošnju energije. Ovu metodu sačinjavaju dve vežbe koje se izvode u paru, u jednoj seriji bez pauze između ponavljanja prve i druge vežbe, a nakon što se napravi određen broj ponavljanja jedne vežbe, odmah se prelazi na drugu. Za ovakav trening najbolje je odabrati 2-4 para vežbi i za svaki par 3-4 superserije u rasponu od 10-20 ponavljanja za svaku vežbu.

HIIT metoda za kraj

HIIT metoda vežbanja u intervalima visokog i umerenog intenziteta, najbolja je za postizanje velike potrošnje kalorija jer nakon takvog kratkog vežbanja organizam još dugo sagoreva energiju. Svaki trening završite HIIT metodom koja može trajati desetak minuta. Možete odabrati aktivnosti kao što su trčanje, vožnja bicikle, simuliranje veslanja ili preskakanja vijače. Aktivnost izvodite u intervalima od 10 vežbi u trajanju od 10 sekundi (10/10), zatim 10/20 ili 10/30 sekundi. Prvi interval od 10 sekundi predstavlja interval visokog intenziteta, a druga dva intervala za umerenim tempom.