Malim koracima u svet meditacije22.08.2015.

Malim koracima u svet meditacije

Misli su vam konfuzne i pretrpane, proleću kroz vašu svest kao furija i ne daju vam da se opustite? Možda je pravo vreme da uronite u svet meditacije.

Šta je u stvari meditacija i koji je njen cilj?

Neretko ste se susretali sa temom meditacije i sigurno ste čuli za njena pozitivna dejstva na umirivanje tela i duha. Verovatno ste nekada, sedeći na plaži, gledali u more, ne razmišljajući ni o čemu. Možda toga niste ni bili svesni, ali vi ste tako na neki način već meditirali. Najjednostavnije rečeno, meditacija je veoma efikasna metoda mentalne i fizičke relaksacije i oslobađanja uma od nepotrebne tenzije I optrećujućih emocija. 

Kako pravilno meditirati?

Prvi korak koji treba napraviti za ulazak u svet meditacije je da izabrati prijatno i tiho mesto. Najbolji način meditiranja je da sednete u pozu koja vam najviše odgovara, a njčešće je to turski sed. Leđa treba da stoje pravo i sav fokus usmeren je ka disanju. Udisanje je duboko i polako, oseća se energija i lakoća tela. Prilikom izdisanja, telo se oslobađa od tenzije i napetosti. Za početak, pokušajte bar 15-20 minuta meditiranja svaki dan. Ukoliko primetite da ste mislima odlutali od meditacije, potrebno je odmah vratiti fokus na disanje.

Na koje prepreke možete naići prilikom meditiranja?

Ne očekujte da ćete odmah uspeti da ovladate ovom metodom opuštanja. Vaše misli će u početku biti veoma neorganizovane i neobuzdane, ali kako se budete sve više upoznavali sa meditacijom, tako ćete i bolje naučiti da opustite telo i kontrolišete um. Problem “umirivanja” najviše će imati jako dinamične osobe, sa prenatrpanim rasporedom obaveza. Za postizanje svakog cilja važna je jaka volja i upornost pa tako i kod meditacije. Nemojte se na silu terati da ne mislite, jer se tako postiže kontraefekat. Slušajte neku laganu, opuštajuću muziku umesto toga. Mnoge plaši i strah od nepoznatog. Naime, meditacja je krajnje svestan proces koji sami započinjete, kontrolišete i završavate. Ukoliko se I suočite sa ovakvim strahom, zamišljanje da ste na nekom lepom mestu će itekako pomoći, gde se osećete opušteno i sigurno. 

Meditacija i zdravlje

Mnoga istraživanja potvrđuju blagotvorna dejstva meditacije na mnogobrojne probleme kao što su neugodni simptomi PMS-a, hronični bolovi, depresija, astma, neplodnost, migrena, visok krvni pritisak i mnogi drugi. 

Stilovi u meditaciji

Pažnja - Usmeravajući pažnju na disanje, postajete svesni sadašnjeg trenutka. Pokušajte da prihvatite ono što jeste u sadašnjem trenutku ne razmišljajući o budućim planovima. Udobno sedeći, zatvorite oči i pustite misli da slobodno dolaze i prolaze, ne fokusirajući se ni na jednu. 

Mantra - Ponavljanjem reči, zvuka ili mantre (fraze) može se razviti stepen koncentracije koji će vam pomoći u prevenciji nemirnih misli. Tiho ili glasno izgovarajte “om” ili neku drugu reč koja vam odgovara. Posle višestrukog ponavljanja osetićete da su vam um i telo u stanju dubokog mira.

Meditacija u pokretu  - joga, tai či, ćigong, meditacija u hodu. Graciozni i svesni pokreti u kombinaciji s pravilnim disanjem pomažu u smirivanju tela i obnavljanju energije. Cilj je postizanje harmonije između duhovne i telesne energije i smirivanje uma dok je telo pod naporom.