Koji tip masaže je idealan za vas?22.10.2015.

Koji tip masaže je idealan za vas?

Jedna od malih životnih radosti kojom sebi možete udovoljiti na pravi način je relaksirajuća masaža. Međutim, masaža nema samo svrhu da u njoj uživate, već može dosta toga pozitivnog učiniti za vaše zdravlje. 

Prema naučnim istraživanjima, masaža ima bolje dejstvo na organizam od mnogih standardnih zdravstvenih tretmana. Prlikom masaže, u organizmu se oslobađaju hemijske supstance serotonin i dopamin, koji blagotvorno utiču na rad srca, snižavaju krvni pritisak i blokiraju receptore bola. 
 
Masaža kao terapija poznata je hiljadama godina, a „umetnost trljanja“ kako ju je još Hipokrat nazivao, smatra se jednom od najstarijih oblika medicinskog lečenja, koriščena u drevnoj Kini, Japanu, Indiji, Egiptu i Grčkoj. 

 

Predstavljamo vam neke od najpopulrnijih masaža i njihov pozitivan uticaj na zdravlje

Dubinska masaža tkiva

Ovaj tip masaže ima fokus na donje slojeve mišićnog tkiva, tačnije pojedinačna mišićna vlakna. Svrha masaže je odvojiti vlakna mišića i oslobodi ih toksina i napetosti, kao i poboljšati cirkulaciju. Prilikom ove tehnike masiranja, koriste se spori pokreti i dubok pritisak. Metoda je često bolna, ali rezultati nakon terapije su nemerljivi. Dubinska masaža tkiva preporučuje se za ukočen vrat ili leđa, kao i za bolna ramena i grčeve u mišićima. Idealna je za osobe koje trpe hronične bolove zbog fizičkih problema, kao i za osobe koje često pate od sportskih povreda. 

Neuromuskularna masaža 

Ova masaža poznata je i kao masaža kritičnih tačaka i predstavlja efikasan tretman kod bolova u leđima ili istegnutih mišića. Masaža mišićne opne izvodi se uz dobro poznavanje anatomije i fiziologije ljudskog tela. Terapeut primenjuje metodu pritiska prstima, zglobovima ili laktom do pola minuta za svaku bolnu tačku. Ovi pritisci su u početku bolni ali se vremenom spazam mišića ublažava. Takođe se koristi i kod lečenja donjeg dela leđa, vrata i ruku, glavobolje i ukočenost udova. Idealna je za ljude koji se dugo izlažu fizičkom naporu. 

Švedska masaža

Švedska masaža je jedan od najnežnijih i načešće primenjivanih oblika masaže. Ovaj tretman uključuje masiranje dugim umirujućim pokretima (effleurage), trljanje tela prstima ili palčevima (petrissage), stiskanje ili brzo trljanje (frictiona ) i blago udaranje (tapotement). Švedska masaža otpušta bol i napetost u mišićima, i pomaže kod odstranjivanja toksina. Početni položaj tela je ležeći, na stomaku. Maser tada kombinuje navedene tehnike, koristeći ulje koje se utrljava u telo, a mogu se dodati i etarska za potpuniji užitak. Kada se završi zadnja strana tela, prelazi se na prednju, konkretno noge, ruke, ramena i vrat. Masaža traje oko sat vremena i idealna je za osobe kojima je potrebna relaksacija. 

Tajlandska masaža

Ovo tehnika se sastoji od istezanja i dubinske masaže tkiva i prvobitno se praktikovala u Indiji, Kini i jugoistočnoj Aziji. Tradicionalno se obavlja na podu, gde se telo pacijenta stavlja u razne joga položaje. Maser se oslanja na telo pacijenta, koristeći svoje ruke, podlaktice i laktove kako bi uspostavio čvrst pritisak, što nije bolno. Tajlandska masaža traje dugo, nekada i više od dva sat i ima veoma umirujuće dejstvo. Donosi ravnotežu telu, pročišćava um i poboljšava cirkulaciju. Idealna je za osobe koje su svakodnevno izložene stresu ili pate od anksioznosti. 

Rolfing masaža

Rolfing mаsаžа је tеhnikа koju je оsmislila dr Idа Rоlf, 50-ih godina prošlog veka s ciljem da se pоbоljšа struktura i funkciјa vеzivnоg tkivа tеlа. Zbog previše sedenja, pogotovo na poslu, vеzivna tkivа se zgušnjavaju i pоstаju mаnjе funkciоnаlnа. Rolfing mаsаža оmоgućаvа bоljе držаnjе i bоlju pоkrеtljivоst određenih dеlоvа tеlа, kao i usklаđivаnje tеla s cеntrom grаvitаciје. Pre i posle tretmana se radi zagrevanje i istezanje zglobova, a takođe se uči kako da se pravilno održava rаvnоtеža u tеlu.