Sedam zdravih navika koje će vam promeniti život17.04.2016.

Sedam zdravih navika koje će vam promeniti život

Želite svoj život da menjate iz korena? Ono od čega biste definitivno trebalo početi je usvajanje zdravih navika, pre svega u ishrani. Nutricionisti imaju svoje preporuke koje se često i radikalno razlikuju jedne od drugih. Međutim, sedam saveta koje vam nudimo, izdvojilo se kao nešto oko čega se svi stručnjaci slažu.  
 
1. Zaboravite na odricanje

Ne odričite se ničega. Jedite sve što volite, ali u malim količinama, preporuka je svih vrhunskih nutricionista. Baš zbog toga što su sve “zabranjene” namirnice na vašem meniju, mala je verovatnoća da ćete se, zbog želje za određenom hranom, prejedati. 

2. Učinite povrće zabavnim

Osobama koje gube trku s kilogramima, povrće treba da bude prvi izbor. Međutim, mnogima je ishrana bazirana na povrću prilično monotona. Ono što možete uraditi, a da vam povrće brzo ne dosadi je da ga obogatite začinima i spremite na malo drugačiji način. Idealna kombinacija koja se slaže uz svako povrće je ekstra devičansko maslinovo ulje i beli luk, koju možete koristiti kao dresing za salatu ili marinirati u njemu povrće koje ćete kasnije grilovati. 

3. Ne brojite kalorije

Oslobodite se ove navike i fokusirajte se na zdravu i balansiranu ishranu. Trudite se da poštujete preporučeni dnevni unos kalorija, ali nemojte provesti dan s digitronom u ruci pre i posle svakog obroka. Zdrava hrana bogata hranljivim materijama pomaže održavanje stabilanog nivoa šećera u krvi i tako smanjuje žudnju za hranom.

4. Bez osećaja krivice

Ukoliko hranu posmatrate samo kao skalu na vagi, velika je verovatnoća da se u svim tim brojkama vrlo brzo izgubite. Hrana pre svega treba da predstavlja zadovoljstvo. Ako vam je asocijacija na hranu uživanje, bez osećaja krivice, a pritom ste i fizički aktivni, jako je mala verovatnoča da ćete pojesti više nego što vam je potrebno. Istraživanja pokazuju da osećaj krivice oko izbora hrane može da odmogne mršavljenju, ponekad i doda par kilograma, dok vam pozitivan stav pruža veću kontrolu nad ishranom.

5. Duga u tanjiru

Unos hrane u duginim bojama će vašem telu obezbediti čitav niz hranljivih materija koje štite od bolesti i čine sitim. Većina odraslih teško ostvaruje preporučenih pet obroka dnevno. Jedno istraživanje na svetskom nivou pokazalo je da čak 88 odsto odraslih ne ispunjava ovu kvotu. Upravo unos šarenog voća i povrća će povećati broj obroka. 

6. Poštujte pravilo 80/20

Osnovno tumačenje pravila 80/20 glasi – prestanite da jedete kada ste 80 odsto siti. To ćete postići tako što ćete tokom obroka proveravati šta vam organizam poručuje. Vođenje računa o pravilu 80/20 dok jedete vam može pomoći da više pazite I tako sprečite prejedanje. Drugi način posmatranja pravila 80/20 je da se 80 odsto vremena hranite zdravo, a 20 odsto da napravite “slatki greh” kada je ishrana u pitanju.

7.  Uvek spremni

Uvek imajte u frižideru ranije pripremljene zdrave obroke ili salatu, pogotovo ako u toku ranog dana nemate mogućnost da se hranite zdravo. Prema rezultatima istraživanja, što više vremena provedete u pripremi hrane, to ćete imati zdravije navike u ishrani.  

Produžite život i uz ove zdrave navike!