Tajne dugovečnosti Italijana01.06.2016.

Tajne dugovečnosti Italijana

U čemu je tajna dugovečnosti kojoj svi toliko težimo? Nauka je već davno dokazala da dug životni vek nije zapisan u našem genetskom kodu. Na dug i zdrav život i sami možemo da utičemo, a kako doživeti stotu najbolje nas mogu naučiti stanovnici italijanskog gradića Ačaroli.

Ovo mesto, na zapadnoj obali Južne Italije, već duže vreme privlači pažnju mnogih naučnika jer u njemu živi čak 300 stogodišnjaka, od ukupno 2.000 stanovnika. Italijanski i američki naučnici nedavno su započeli istraživanje kako bi otkrili tajnu dugog života lokalnog stanovništva. Rađene su opsežne genetske analize i praćene životne navike, poput ishrane i fizičke aktivnosti. Ono što su odmah mogli utvrditi je da je Ačaroli inače poznat po niskoj stopi obolelih od srčanih oboljenja i demencije.

Ispitivanje je dokazalo da tajna leži u mediteranskom načinu ishrane, baziranoj na ekstra devičanskom maslinovom ulju i ribi.

Kuhinja Mediterana je uravnotežena, raznovrsna i niskokalorična. Pored maslinovog ulja i ribe, najviše se koriste žitarice od celog zrna, dosta voća i povrća, piletina i ćuretina. Mleko, crveno meso i mesne prerađevine se retko kada mogu naći na trpezi Italijana. Budući da ekstra devičansko maslinovo ulje preovlađuje u ishrani, njegova korisna svojstva, pre svega, nezasićene omega-3 masne kiseline umanjuju loš holesterol i pozitivno utiču na srce i krvne sudove, ali i na dijabetes i usporavanje starenja, zbog visokog sadržaja antioksidanasa.

Ono na šta su naučnici posebno obratili pažnju je da su jela često obogaćena ruzmarinom, biljkom za koju je dokazano da poseduje više zdravstvenih benefita i poboljšava zdravlje kod osoba starije dobi.

Naime, istraživanja su pokazala da ruzmarin sadrži karnozinsku kiselinu, čija jedinjenja poboljšavaju memoriju, zdravlje očiju i brane telo i mozak od slobodnih radikala. Takođe, ruzmarin ima i antiinflamatorna svojstva i dobar je saveznik u borbi protiv karcinoma.

Kako naučnici tvrde, cilj ove dugoročne studije jeste da se, sprovođenjem genetskih analiza i proučavanjem načina života, otkrije zašto ovo mesto nedri stogodišnjake i ističu da bi se rezultati istraživanja dugovečnosti mogli primeniti u praksi širom sveta.

Za ovo malo mesto vezana je još jedna zanimljivost. Naime, veruje se da je upravo Ačaroli inspirisao Ernesta Hemingveja dok je pisao novelu Starac i more. Stanovnici veruju da žive duže zahvaljujući planinarenju i dugim šetnjama brdovitim predelima.