Prepoznajte tip gojaznosti16.04.2016.

Prepoznajte tip gojaznosti

Ne goje sve osobe na isti način, nekome su kritični kukovi, nekome predeo stomaka, a nekome pozadina. Pre svega, osnovno pitanje – šta je gojaznost i kako nastaje? Gojaznost je poremećaj energetske ravnoteže i nastaje kada na duže staze hranom unosimo više kalorija nego što možemo potrošiti svakodnevnim fizičkim aktivnostima. Višak kalorija se pretvara u masne naslage, koje često mogu da naruše zdravlje i dovedu do raznih poremećaja. 
          
Ako pretvorimo u brojke, pri prosečnoj fizičkoj aktivnosti, odrasle osobe dnevno potroše između 2200 kcal, ovo se odnosi na žene i 3000 kcal, ako su u pitanju pripadnici muške populacije. Zaključak sledi – da bismo se oslobodili viška masnoća, treba da unosimo manje kalorija nego što potrošimo u toku svakodnevnih fizičkih aktivnosti. Jedino tako možemo pokrenuti razgradnju masnih naslaga.

Nauka je definisala šest tipova gojaznosti, uzrokovanih različitim faktorima. U nastavku pogledajte u koju grupu spadate I našim savetima pokušajte da problem nagomilanih kilograma stanete na put.

Gojaznost od hrane

Ovaj tip gojaznosti najzastupljeniji je u svetu i tada se ravnomerno goji celi gornji deo tela.  Nastaje prekomernim unosom hrane i šećera. Rešenje je redukovanje ishrane i I polučasovno vežbanje svakoga dana. 

Gojaznost usled neaktivnosti

Tip gojaznosti koji pogađa delove tela koji su bili veoma aktivni, rađene su vežbe i treninzi za njih. Ključ za eliminisanje ove vrste gojaznosti jeste ne dozvoliti duge periode bez jela, već jesti češće i balansirano.

Gojaznost “nervoznog stomaka“

Pokazatelj ovog tipa gojaznosti je nadut donji stomak. Posledica je anksioznosti, depresije i stresa. Ove osobe su sklone prekomernom unosu slatkiša. Ovaj problem najefikasnije je rešiti kontrolisanjem nivoa stresa I anksioznosti.  

Aterogenična metabolička gojaznost

Osobe koje su sklone prekomernom unosu alkohola, previše pate ili imaju problema sa disanjem, često imaju nadut stomak do predela grudiju. Kod takvog tipa gojenja sve masti se akumuliraju u stomaku a način da se izbegne ovaj problem je ublažiti okidače koji do njega dovode. 

Glutenska gojaznost

Uglavnom je prisutna kod žena u adolescenciji, menopauzi i sa povećanim hormonskim disbalansom. Prati je gojenje u predelu kukova i zadnjice. Veoma je bitno da izbegavate dugo sedenje, alcohol i pušenje. Preporučljivo je I bar dva puta nedeljno vežbanje u teretani. 

Gojaznost uzrokovana venskom cirkulacijom

Ovo je uglavnom genetski nasleđena gojaznost. Nastaje i u toku trudnoće i osobama kojima su otečene noge usled loše cirkulacije. Najbolje rešenje su vežbe trčanja ili penjanja uz stepenice.