Najbolji način da kombinujete hranu29.11.2015.

Najbolji način da kombinujete hranu

Ako ste jedna od onih osoba koja u životu voli da eksperimentiše i pomera granice, onda sigurno spajate nespojivo i u kuhinji. Međutim, ponekad netipična kombinacija može biti i loša po vaš organizam i zdravstveno stanje. Posledice hrane koja je pogrešno uparena mogu biti umor, zatvor, glavobolja i problemi s varenjem. 
 
Osnovno pravilo za kombinovanje namirnica deli se u dve grupe koje nikako ne treba kombinovati u istom obroku:

•    Namirnice bogate koncentrovanim skrobom, kao što su pirinač, kukuruz, krompir, sve vrste brašna, testenine i sve vrste mahunarki. 
•    Namirnice bogate koncentrovanim belančevinama, dakle crvena mesa, piletina, ćuretina, divljač, sveža riba, soja, mleko, sir, jaja.

Ono što najčešće stvara problem prilikom kombinovanja namirnica je različito vreme za njihovo varenje. Tako je za varenje voća potrebno pola sata do sat vremena, žitaricama i povrću sat do dva a mesu i ribi tri do četiri sata. 

U nastavku vam donosimo koje kombinacije hrane su idealne „za izbegavanje“. 

Koncentrisani proteini i ugljeni hidrati ne treba da se nalaze u istom obroku. Meso, jaja, sir, jezgrasto voće i ostale namirnice bogate proteinima ne bi trebalo konzumirati sa žitaricama, hlebom, kromprirom. 

Namirnice bogate mastima i proteinske namirnice ne treba kombinovati, jer masti veoma usporavaju lučenje enzima potrebnih za razgradnju proteinskih namirnica. 
Namirnice koje sadrže velike količine proteina, ne treba konzumirati u istom obroku. Tako treba izbegavati kombinovanje jaja i mesa, sira i jaja, mesa i mleka, jaja i mleka u istom obroku. Ukoliko vam treba visokoproteinski obrok, jedite jednu vrstu mesa ili ribe, uz brokoli, luk ili karfiol.

Hrana bogata skrobom i hrana bogata šećerom je takođe loš spoj. Ukoliko se u istom obroku kombinuju džem, med i slatko voće sa hlebom, krompirom, žitaricama, doći će do procesa fermentacije.

Voće nikako ne bi trebalo kombinovati sa drugim namirnicama, jer se brže vari od ostale hrane, mesa, povrća, žitarica koje ometaju varenje ovih namirnica i to dovodi do fermentacije, truljenja, gasova i nadimanja. Tada je telu potrebno mnogo više energije za čišćenje i posledično dolazi do razdražljivosti, glavobolje, visokog krvnog pritisaka i zatvora. Zatim, voće ne treba jesti nakon obroka, već minimum pola sata pre jela.

Loše kombinacija hrane su tunjevina s majonezom, masline i hleb, kao predstavnici loše upakovanih masti i proteina. Ako doručkujete jaja uz šolju kafe, onda treba da znate da je to kombinacija koja crpi kalcijum iz kostiju i ne dozvoljava apsorpciju gvožđa koje ima žumance. Stoga je kafu dobro zameniti organskim zelenim čajem. 

I mleko treba pažljivo kombinovati. Kafu sa mlekom izbegavajte, a ako spremate spanać sa mlekom, od kalcijuma iz spanaća telo neće imati ikakve koristi, jer ga mleko sprečava da dopre do krvi. 

Zeleno povrće, kao što su zelena salata, kelj, kupus, spanać, brokoli nemojte jesti sa kiselim mlekom, jogurtom, pavlakom ili mlekom jer sprečavaju apsorpciju kalcijuma iz mleka. Ovakvo povrće jedite uz meso i ribu.