Mala škola minerala (1. deo)04.10.2015.

Mala škola minerala (1. deo)

Kao što ljudski organizam ne može bez vitamina, tako je za pravilan razvoj i zdravlje potreban i unos minerala. Osnovna razlika između vitamina i minerala je u tome što vitamini potiču iz organskih materija, dok minerali poreklo vode iz neorganskih materija kao što su zemlja i voda. Međutim, minerale možemo naći i u biljkama i životinjama, jer ih apsorbuju iz zemlje. 
 
Minerali su ljudskom organizmu potrebni radi obavljanja više funkcija – jačanje kostiju, balans hormona, prenošenje nervnih impulsa, očuvanje srčanog rada i ostalog. Postoje dve vrste minerala – makrominerali i minerali koji se nalaze u tragovima. Grupi makrominerala pripadaju kаlcijum, mаgnezijum, kаlijum, fosfor, nаtrijum, hloridi i sumpor. Telu su i minerali u tragovima potrebni u malim količinama, a to su gvožđe, bаkаr, jod, mаngаn, cink, kobаlt, fluor, selen i drugi.

U prvom delu priče o mineralima pojasnićemo svojstva kalcijuma, gvožđa i magnezijuma, njihov uticaj na zdravlje i u kojim namirnicama ih možemo pronaći.

Kаlcijum

Kalcijumu se prvenstveno pripisuje osobina da pomаže u izgradnji i očuvanju jаkih kostiju, samim tim pomаže i u građenju zdrаvih zubа. Ovaj mineral važan je i za kontrakcije mišića i prenos nervnih signala. Kalcijum se dobija putem hrane a ukoliko je unos smanjen, organizam potrebne rezerve crpi iz kostiju. 

Kalcijum ponajviše možemo naći u mleku, jogurtu i ostalim mlečnim proizvodima. Takođe, dobri izvori kalcijuma su i konzervirana riba, kelj, karfiol, i brokoli, soja, kikiriki, seme suncokreta, orah. Osobe alergične na laktozu i vegetarijanci treba da vode računa o unosu kalcijuma iz namirnica biljnog porekla.

Gvožđe

Gvožđe je sastavni deo hemoglobina i omogućava transport kiseonika u krvi. Usled nedostatka hemoglobina ili eritrocita (crvenih krvnih zrnaca), dolazi do anemije kojom su najčešće pogođene žene u reproduktivnom periodu, zbog povećanih potreba za gvožđem. Simptomi nedostatka gvožđa su malaksalost, bledilo, nesvestica, zadihanost, umaranje, opadanje kose i lomljivost noktiju. 

Gvožđe je neophodno unositi u dovoljnim količinama jer se teško absorbuje. Izvori gvožđa su žitarice, tunjevina, skuša, sardine, crveno meso, džigerica, jaja, lisnato zeleno povrće. Takođe ovoj grupi pripadaju i borovnice, kopriva, spanać, cvekla i kakao. Vitamin C pospešuje apsorpciju gvožđa u organizam, tako da je preporučivo kombinovati namirnice bogate vitaminom C i gvožđem. 

Svetska zdravstvena organizacija potvrdila je da je nedostatak gvožđa najzastupljeniji nutritivni deficit na svetu. Kako vegetarijanci gvožđe unose samo putem namirnica biljnog porekla, na taj način usvajanje gvožđa je duplo manje nego kod osova koje jedu meso, pa je potrebno da se poveća unos putem ishrane. 

Magnezijum

Magnezijum je mineral koji je važan za sve organe, a naročito za pravilan rad mišića, bubrega i srca, kao i za jačanje zuba i kostiju. 

Namirnice koje sadrže magnezijum su zrna žitarica, zeleno povrće, meso, orasi, soja, pasulj, kukuruz. Voda je takođe bitan izvor magnezijuma.

Siptomi nedostatka magnezijuma su mučnina, povraćanje, nepravilni srčani ritam, mišićni grčevi i slabost, nemir, anksioznost i poremećaj sna.