Glavni sastojci italijanske kuhinje09.08.2016.

Glavni sastojci italijanske kuhinje

Mnogi od nas dobro poznaju italijanska jela poput lazanja, pice, rižota. Ipak, u Italiji se može naći obilje divnih tradicionalnih delicija. Svako od njih je jedinstveno na svoj način, a ovo su neki od sastojaka bez kojih se ne može zamisliti skoro nijedno italijansko jelo.

Ovi sastojci doprinose vrhunskom ukusu italijanske kuhinje i vašem uživanju u njima…

Pasulj i orašasti plodovi

Cannellini je vrsta belog pasulja ovalnog oblika, čija zrna postižu mekanu, kremastu teksturu kad se kuvaju u čorbamaa i varivima. Cannellini je, takođe, odličan dodatak pastama (čuvena pasta e fagioli).

Pinjoli se često koriste u bilo kojoj varijanti italijanske kuhinje sa naglaskom na jela od testenine ili kao glavni sastojak u desertima. Najpoznatiji su ukao sastojak u pesto sosu: mirisnoj kombinaciji bosiljka, belog luka, maslinovog ulja, parmezana i, naravno, pinjola.

Maslinovo ulje

Carapelli je brend broj jedan u Italiji, kada je reč o ekstra devičanskim maslinovim uljima, koja su, naprosto, nezaobilazna u italijanskoj kuhinji, bilo o kom regionu da je reč. Italijanska kuhinja ne bi bila toliko ukusna niti zdrava bez kvalitetnog ekstra devičanskog maslinovog ulja.

Ekstra devičansko ulje poseduje najvišu ocenu kvaliteta među maslinovim uljima. Osim kao sastojak u jelima, ekstra devičansko maslinovo ulje je ukusan izbor za umakanje hleba ili začin za salatu.

Hleb i peciva

Fokača je najpoznatiji italijanski hleb često sa ukusom svežeg bilja, sireva, ekstra devičanskog maslinovog ulja i luka. To čini ovaj hleb savršenim sastojkom u sklopu antipasto tanjira sa suhomesnatim proizvodima i sirom.

Ciabatta je vrlo slična tanka pogača u tome što se pravi sa maslinovim uljem, ali sličnija kiselom testu sa vazdušastom teksturom. To čini ovaj hleb odličnim za sendviče i krutone.

Italijanski cantucci ili cantuccini, su vrsta kolačića koji se tradicionalno prave sa ukusom badema i začina, tipičnim za Toskanu. Oni su elegantna pratnja jutarnjem kapućinu (recept pogledajte OVDE).

Paradajz

Paradajz, čuveni pomodoro, je još jedan nezamenljiv sastojak italijanske kuhinje. Zahvaljujući kompaniji Mutti, najpoznatijem brendu kada je reč o konzerviranom italijanskom paradajzu, ovi sjajni proizvodi su dostupni i kod nas. Italijani paradajz koriste u brojnim varijantama.

Pelat je duguljasti, oljušten celi paradajz u sosu, veoma čvrst, sočan i bez kožice. Idealan za pripremu sosova, jela od mesa i drugih jela koja zahtevaju duže vreme kuvanja. Pica sos je sastavni deo svake dobre pice. Direktno se stavlja na testo, a preko njega dodaju se ostali sastojci po vlastitom izboru i ukusu.

Koncentrovani paradajz pire, osim što daje bogatiji ukus, prijatan miris i primamljivu crvenu boju, obrok čini zdravijim. Zbog višestruke upotrebe postao je neizostavan izbor modernih domaćica. Odličan je u pripremanju gulaša, soseva, variva i supa.

Pasirani paradajz se izdvaja svojim slatkastim ukusom i izrazito crvenom prirodnom bojom boz šećera i vode. Proizveden je posebnim tehnološkim postupkom kojim se čuvaju pektin i celuloza, koji ovom proizvodu daju gustoću. Dobar je kod pripreme supa, soseva, preliva za testeninu, kao i uz pirinač.

Pančeta

Ova italijanska verzija slanine, obično je začinjena biberom i, ponekad, drugim odabranim začinima. Stvarajući jedinstven ukus tokom procesa starenja, pančeta je glavni sastojak mnogih italijanskih jela i ključni sastojak u čuvanim spageti alla carbonara.

Pršuta je druga nezamenljiva mesna prerađevina italijanskih trpeza. Odlično se slaže i sa slatkim dinjama.

Salama, ili salame, je kombinacija ekstra tankog svinjskog mesa, pažljivo odabranih začina i belog luka. Salame je odličan uz antipasto ili na sendviču od tankog hleba.

Pirinač

Pirinač je, takođe, veoma zastupljen u italijanskim delicijama, pogotovo u severnoj Italiji. Čuveni rižoto sa arborio pirinčem je najpoznatiji u svetu. Visok sadržaj skroba u arborio pirinču stvara svilenkastu, gustu, al dente teksturu.