Devet stvari koje potiču iz Italije, a da to niste znali23.05.2016.

Devet stvari koje potiču iz Italije, a da to niste znali

Prva asocijacija na Italiju je lepota, stil, kreativnost u umetnosti, modi, dizajnu, hrani… Sa svojom bogatom kulturom i tradicijom i danas je inspiracija mnogima. Ne treba da čudi zašto je četvrta najposećenija zemlja u svetu, sa oko 40 miliona stranih posetilaca godišnje. Zanimljivosti o Italiji mogle bi se pričati danima, a ovoga puta predstavljamo vam devet tekovina i predmeta koji potiču iz ove bogate zemlje, a da se o tome malo zna.    

Trgovački centri

Iako vam je prva pomisao da su šoping molovi koncept modernog doba, prevarili ste se. Naime, Trajanova tržnica - Mercati di Traiano) je kompleks antičkih ruševina u Rimu, nasuprot Koloseuma, a naziv je dobila po rimskom caru Trajanu koji je podigao originalnu građevinu početkom 1. veka kako bi služila kao trgovačko i upravno središte grada. 

 

Muzičko bogatstvo

Zahvaljujući Italiji danas možemo uživati u zvucima mnogih intrumenata kao što su violina, viola, violončelo i klavir. Violina je nastala u severnoj Italiji u ranom 16. veku. Najstariju dokumentovanu violinu sa četiri žice nalik modernoj, izradio je 1555. godine Andrea Amati. Takođe, Italija je postojbina orkestara, opera i simfonija.

Sladoled u kornetu

Iako ne postoji zvaničan dokaz o tome ko je prvi izumeo sladoled poslužen u kornetu, generacijma se prenosi priča da je to bio Italo Marcioni, italijanski preduzetnik, koji je 1903. godine patentirao i započeo proizvodnju sladoleda. U itaijanskom gradu Anzola dell’Emilia u blizini Bolonje, postoji svetski muzej kulture uživanja u sladoledu. Muzej prati istoriju sladoleda od prvih skladišta za sneg antičkog doba do tehnologija 20.veka.

Bankarski i berzanski sistem 

Prve moderne banke prvi put su se pojavile u Đenovi tokom 12. veka, a najstarija banka koja kontinuirano posluje na evropskom kontinentu još od 1472. godine je Monte dei Paschi di Siena, sa sedištem u Sijeni. Italijani su pored toga što su u to doba zaštitili svoj novac, znali i kako da ga koriste. Prva berza je osnovana u Brižu od strane članova porodice Della Borsa, koja je izvorno bila porodica venecijanskih trgovaca. Sam naziv berza potiče od italijanske reči borsa što znači kesa ili vreća.

Velika dela Šekspira

Vilijam Šekspir potiče iz Engleske, međutim njegova najpoznatija dela vezana su upravo za Italiju, kao što su nadaleko poznati dragulj literalne umetnosti Romeo i Julija, potom Julije Cezar, Mletački trgovac, Otelo i Dva gospodina iz Verone. Zanimljivo je da se i danas vodi rasprava o tome da li je Šekspir ikada posetio Italiju. Neki od njegovih komada smeštenih u Italiji pokazuju da je Šekspir odlično poznavao određene italijanske gradove, dok, s druge strane neki istraživači tvrde da je sve to engleski pisac mogao saznati i od trgovaca koji su dolazili iz Italije u Englesku.

Naočare

Prve naočare koje su imale dva sočiva međusobno povezana i mogla su se postaviti na nos držeći jednom rukom, napravljena su u venecijskoj republici u Muranu, gradu koji je već u 12. veku bio industrijski centar kristalno staklenih proizvoda. Najveći broj naočara rađen je u crkvenim objektima, što se objašnjava činjenicom da su uglavnom sveštenici i monasi znali da čitaju i pišu. Debata se vodila vekovima o tome koji grad je izmislio naočare. Firenza i Piza su bila dva najveća suparnika u ovoj raspravi. 

Perece

Mnogi misle da su perece osmislili Nemci, međutim tvorci prve “pretiole” su italijanski monasi, koju su je kao nagradu (latinski pretiola – mala nagrada) davali deci kada bi zapamtila delove iz Biblije.

Đakuzi

Braći Đakuzi, koji su iz Italije emigrirali u Kaliforniju pripisuje se izum prvog samostalnog, potpuno integrisanog đakuzija, 1948. godine, kade koja je danas sinonim za relaksaciju i luksuz.

Francuska zastava

Malo poznata istorijska činjenica je da je tokom Napoleonove invazije Italije, tokom 1797. godine, boje zastave Italije su bile inspiracija za Francuze da naprave svoju zastavu u crvenoj, beloj i plavoj boji.